en güzel şifre 123456 dır

internet ve internetin gelişmesiyle birlikte hayatımız şifrelere bağlandı. Günde kaç şifre kullandığınızı bir düşünün. Her yerde şifre her web sitesinde ve hatta eve her girişinizde, bankamatik, kredi kartı vb. listenin sonu yok malesef. Tüm bunlarla birlikte GÜVENLİK UZMANLARI sürekli olarak insanların 1234 12345 123456 vb. basit şifreleri kullandıkları ve bunların güvenlik riski içerdikleri vb. konularda bir çok habere denk geldiniz eminim.

Ancak bu güvenlik uzmanları pek uzman olamamışlar yada uzmanlıklarını sadece güvenlik kısmına odaklandıklarından insanların günlük hayatlarını sürdürmeleri için önerdikleri farklı şifre kullanımı durumunda bir insanın kaç şifreye sahip olması gerektiğini hiç düşünmüyorlar.

En basit bir sitede içerik okumak bile şifreyle veriliyorsa ben buraya nasıl bir şifre vereyim? Hadi onu geçelim internet şubesinde işlem yapıyorsanız ortalama 6 ayda bir değişikliği ister ve daha önce kullandığınız 3 şifreyide kullanamayacağınız için 1 banka için 4 değişik şifreye sahip olmanız gereklidir. Tabi kimi sitelere basit şifre vermek isterken site yönetimi 1 küçük 1 büyük harf ve özel karakter içeren en az 8 karakterli bir şifre talep ediyor! Gel de çık işin içinden altı üstü bir yerlerden yapılan alıntıyı alıntı şans eseri denk geldiğiniz sitede okumanı bedeli AĞIR bir şifreye sahip olmayı gerektiriyor. Bu yüzden o uzmanlar sadece üfürüyorlar bu yüzden ben şu şekilde bir kurgu öneriyorum herkese.

 1. seviye Banka ve kimlik adres vb. bilgilerinizi içeren (turkiye.gov.tr vb) erişim sağlanabilecek yerlerde kullanacağınız şifreler
 2. seviye mail adresleriniz dropbox vb. size özel içeriklerin ve şifremi unuttum işlemlerinde kullanacağınız hesaplara ait şifreler
 3. seviye sosyal medya vb. kişisel içeriğe sahip hesapların şifreleri
 4. seviye sürekli kullandığınız forumlar vb. internet sitelerinin şifreleri
 5. seviye sürekli kullanmayacağınız sitelere kayıt olurken kullanacağınız fake mail hesap şifreleri
 6. seviye sürekli kullanmayacağınız sitelerde kullanacağınız şifreler

Yukarıdaki şekilde en az 6 seviye hepsi birbirinden faklı desende şifreler üretmeniz gereklidir. Tabi ben burda size bir adet şifre için çeşitli örnekler sunacağım siz bu şifrelerden en az 4-5 farklı türevini üreterek kullanmanız gerekecek. Tabi ki bunları yaparken doğum tarihi takımlarla ilgili ifadeler sevgilinizle ilgili bilgileri kullanmayın. Şifrelerinizi hiç bir yere yazmayın. şifrelerinizi ilişkilendirerek kurgulayın bu sayede unutmazsınız. Örneğin makarna seven biriyseniz 1. seviye için MAKARNAkafa vb. şifreler türetebilirsiniz.

 • 6. seviye için 123456 veya 12345678 gibi şifreleri kullanabilirsiniz
 • 5. seviye için A123456B veya A1B2C3 gibi şifreler kullanılabilir
 • 4. seviyede sıralı ifadelerden kelimelere geçmek daha kullanışlı olabilir. örneğin : sacmasifre
 • 3. seviyede yine kelime içerikli ve büyük küçük harf içeren genelde de özel karakter talep edilen şifre içermesi faydalı olacaktır. örneğin NESACMAsifrebu!!!
 • 2. seviyede yine kelime içerikli ve hatta özel bilgi içeren bir şifre olabilir örneğin !!!dostum-MEHMET!!!
 • 1. seviyede yine kelime içerikli ve yine özel bilgi içeren bir şifre örneğin \\\ilkaskimsinBABA///